מה אני עושה

מזה שבע שנים אני מלווה חברות וארגונים גדולים בהקמת הישויות האינטרנטיות שלהם. תהליך העבודה שלי מתחיל תמיד בהקשבה – ללקוח, לנעשה בשוק, למה עושים המתחרים. היכולת להבין ולנסח את הצרכים, המטרות, האסטרטגיה והאווירה הנכונים באתר היא אבן היסוד של כל התהליך. אחרי פיצוח הקונספט, אני ממשיכה לתכנון ארכיטקטורת המידע וכל עמודי האתר, עד לפרט הקטן ביותר. הצעד הבא הוא ליווי חברת הפיתוח והמעצבים ביישום האיפיון, עד להשקה כאתר הטוב ביותר שהוא יכול להיות. אני יכולה גם להצטרף בכל שלב של התהליך, או לתת ייעוץ נקודתי.

תהליך העבודה בדרך לאתר אפקטיבי

פיצוח הקונספט ותכנון אסטרטגי
האם בכלל צריך אתר? מה המטרות שהוא אמור להשיג ואיך הוא עומד להשיג אותן? מה אמורים לעשות בו ומה הוא עושה בשבילנו? איך הוא ירוויח כסף? כמה אנשים נדרשים כדי לתפעל אותו? איך הוא יענה בדיוק על הצרכים של הפרויקט? כל אלה שאלות חשובות, עליהן עונה מסמך הקונספט. זהו מסמך מתומצת המסכם תחקיר וחשיבה מרוכזים ומתאר את האתר העומד לבוא – מהם החזון, הערכים והמטרות שלו ועם אלו כלים טכנולוגיים וממשקיים הוא הולך ליישם את שלושת אלו.
ארכיטקטורת מידע
ההחלטה מה בעצם יש באתר ואיך הוא מסודר – מה יושב מתחת למה בניווט או במקומות אחרים. הסדר הזה צריך להיות בראש ובראשונה פרקטי, ברור ואינטואיטיבי. במקביל הוא מייצג גם סוד קטן – סדר העדיפויות של החברה. מה חשוב לה להדגיש, ומה בסדר מצידה להצניע. מה באמת חשוב לה שהגולשים יעשו, ומה פחות. מה החברה חושבת שאנשים צריכים או רוצים ממנה. הכלי להצגה ויזואלית של המידע הזה הוא מפת אתר.
וויירפריימים וממשק משתמש
וויירפריימים (wireframes) הם רישומי שלד של עמודי האתר – הבסיס לפיו המעצבים יעצבו והמתכנתים יתכנתו. הם מציגים, עד לפרט הקטן ביותר, את מבנה ותכולת כל עמודי האתר. זהו השלב בו מתוכנן ממשק המשתמש – איך עובדים כל התהליכים שהגולשים יעברו באתר – מהפשוט ביותר (למשל, הרשמה) ועד למורכב ביותר (כמו הקמת אזור אישי משל עצמם). זהו השלב בו האתר באמת תופס צורה. לעיתים קרובות, תלוי בפרויקט, כדאי לערב את חברת הפיתוח (המתכנתים) כבר בשלב זה, על מנת לקבל הצעות והכוונה שעשויים להוזיל את פיתוח הפרויקט בהתאם לפלטפורמה הטכנית בה ייבנה האתר.

לפעמים כל מהות הממשק היא חווייתית וחדשנית, אך בפעמים אחרות נדרש איפוק. הרבה אתרים זקוקים לממשק משתמש סולידי, גם אם מפתה להטביע אותם ברעש וצלצולים. אחרי שכל הוויירפריימים והתהליכים מאושרים, אני מאגדת אותם בספר האיפיון – מסמך בו מופיעים כל העמודים ולצידם הערות מפורטות המסבירות כל פרט ופרט בתפקוד האתר.

ליווי המעצבים והמפתחים
פניו של האתר נקבעים בשלב זה לא פחות מאשר בשלב התכנון. שיתוף פעולה בצוות הפרויקט משמעותי ליישומו המוצלח של האתר. אני הגורם המקצועי המקשר בין המעצבים, המתכנתים ומנהלי הפרויקט. בשלב זה אני מלווה את המעצבים כדי לוודא שהשימושיות לא נפגעת במעבר לעיצוב, עונה לשאלות והצעות המפתחים לגבי האיפיון ומוצאת פתרונות לבעיות שצצות (והן תמיד צצות) בתהליך העבודה.
עלייה לאוויר
ומסיבה!